متخصص پوست مو و زیبایی

علائم تبخال تناسلی، درمان و پیشگیری از آن چیست

تبخال تناسلی از آن دسته عفونت هایی است که با رابطه ی جنسی منتقل می شود. ممکن است این بیماری هنگامی انتشار یابد که هیچ تاول یا تبخالی روی بدن فرد آلوده دیده نمی شود، اما احتمال انتقال آن از طریق تماس با سطوحی مثل دستگیره ی در، صندلی توالت فرنگی، ظروف، وسایل و رختخواب وجود ندارد.

شناخت این بیماری و آگاهی از راه های انتقال تبخال تناسلی به شما کمک می کند تا از آن در امان بمانید، مثلاً ممکن است ویروس تبخال تناسلی بعد از تماس با تبخال لب در حین آمیزش منتقل شود. در این گونه موارد، تب‌خال دستگاه تناسلی از نوع ویروس هرپس ۱ (HSV-1) است. برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از نحوه ی کنترل این بیماری در ادامه با ما همراه باشید…

تبخال تناسلی چیست؟

تب ‌خال تناسلی نوعی بیماری جنسی مسری است که زنان و مردان به آن مبتلا می شوند. عامل این بیماری، ویروسی به نام هرپس سیپملکس (HSV) است. متخصصان برآورد می کنند که از هر پنج بزرگسال آمریکایی یک نفر به این ویروس آلوده باشد.

اما بسیاری از مبتلایان به این نوع تبخال، از بیماری خود بی اطلاعند، زیرا این بیماری ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد. برخی افراد بعد از آلودگی به این ویروس سال ها دچار زخم های تناسلی راجعه می شوند. این عفونت تا سال ها در بدن باقی می ماند. البته شدت علایم آن به مرور زمان کمتر می شود.

این عفونت را می توان با دارو و مراقبت های فردی مدیریت کرد. مبتلایان تب ‌خال تناسلی باید درباره ی این مشکل با شریک جنسی خود صحبت کنند، زیرا این بیماری مسری است. استفاده از کاندوم و اقدامات پیشگیرانه ی دیگر از انتقال ویروس به شریک جنسی و دیگران جلوگیری می کند.

دانستید که تب خال تناسلی ممکن است علائمی نداشته باشد. متأسفانه، این بیماری حتی هنگامی که علائم ظاهری قابل رویتی ندارد هم به دیگران منتقل می شود.

هم زمان با تشخیص تب خال تناسلی ممکن است احساسات منفی، استرس و اضطراب را تجربه کنید. در این صورت، حتماً باید با درمانگر خود درباره ی این موارد صحبت کنید تا بتوانید آن را ساماندهی و کنترل کنید. در این موارد، مشاوره و حمایت گروهی بسیار مفید است.

علت تبخال تناسلی

تب خال تناسلی (هرپس ژنیتال) بر اثر عفونت و ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ ایجاد می شود. حتی ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ که عامل تبخال دهانی (تبخال در دهان و لب‌ها به وجود می آید) است، سبب ایجاد تب ‌خال تناسلی می شود. در ادامه دلایل انتشار این بیماری را بررسی می کنیم.

علائم تب خال تناسلی
تبخال دستگاه تناسلی علائم مختلفی دارد. نشانه های این بیماری با توجه به دفعات ابتلا به آن متفاوت است. یعنی اولین باری که به این مشکل درگیر می شوید، علائمی را تجربه خواهید کرد که با دفعات بعدی متفاوت خواهد بود. با این حال بسیاری از افرادی که به عفونت هرپس سیمپلکس آلوده می شوند، ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند.

اولین مواجهه با عفونت هرپس ویروس

اولین مواجهه با هرپس ویروس و علائم آن در بسیاری از مبتلایان بسیار شدید است. همچنین، این نشانه ها در زنان شدیدتر از مردان است. اولین علائم معمولاً چند هفته پس از آلودگی به ویروس آشکار می شود. این علائم دو تا سه هفته بعد، از بین می روند.

نشانه ی اولیه ابتلا به تبخال تناسلی بروز تاول های متعدد در ناحیه ی تناسلی است. زنان بیشتر در واژن، بخش بیرونی ناحیه ی تناسلی (فرج)، باسن، مقعد و ران نشانه های تبخال را می بینند. این بیماری بر آلت تناسلی، پوست (کیسه) بیضه، مقعد، باسن و ران های مردان تأثیر می گذارد.

معمولاً علامت این بیماری تاول هایی است که زخم هایی دردناک دارد. تاول های روی آلت تناسلی مردان یا قسمت بیرونی آلت تناسلی زنان ممکن است خشک و پوسته پوسته شوند و بعد از مدتی التیام یابند. ضایعات جدید در عرض ۵ تا ۷ روز پس از پیدایش اولین ضایعات گسترش می یابند. این علائم ممکن است با موارد زیر نیز همراه باشد:

• تحریک و افزایش التهاب گره های لنفاوی کشاله ی ران

• نشانه های آنفلوانزا مانند درد مفاصل، تب، سردرد

• ادرار دردناک

• درصد کمی از افراد ممکن است به سردرد، تهوع، استفراغ و مشکلات ادراری دچار شوند. این نشانه ها وقتی ایجاد می شوند که ویروس تبخال بر سیستم عصبی تأثیر گذاشته باشد.

• افرادی که هنگام دفع، درد و ناراحتی دارند، ممکن است بر اثر تبخال تناسلی به التهاب رکتوم یا مقعد نیز دچار شده باشند. (مردان بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند.)

مرحله ی نهفته
بعد از علائم اولیه، ویروس به سمت گره های عصبی نخاع می رود و در آنجا تا یک دوره ی زمانی غیر فعال می ماند. به این مرحله نهفته می گویند، هیچ نشانه ای در طول این مدت بروز نمی یابد.

دوران عود (دوران بازگشت)
بسیاری از افراد، دوره های عود و برگشت تبخال تناسلی را تجربه کرده اند. در این دوره، ویروس دوباره و از میان رشته های اعصاب به سطح پوست منتقل می شود. این مسئله، علت شیوع زخم ها و گسترش آنهاست. عود مجدد، خفیف تر از اولین ابتلا به این ویروس است.

زخم ها ممکن است در همان منطقه ی بروز علائم اولیه، یا مناطق دیگر گسترش یابند. احتمال دارد تبخال ها در مناطقی که به طور مستقیم در تماس نبوده اند نیز، دیده شوند (مانند اطراف مقعد، بدون اینکه فرد رابطه ی جنسی مقعدی داشته باشد).

احتمال عود مجدد
تبخال تناسلی در بسیاری از بیماران به طور مکرر عود می کند. به ویژه اگر به ویروس تبخال یا همان هرپس سیمپلکس ویروس نوع ۲ مبتلا باشید. اما تعداد حمله های ویروس و شدت آن به مرور زمان کمتر می شود.

گاهی، تأخیر علائم تبخال اضطراب آور است. اگر هرگز علائم ابتدایی عفونت را تجربه نکرده باشید. (یعنی ویروس بدون علامتی در بدن شما وجود داشته باشد) احتمالاً به دلیل نگرانی از انتقال بیماری به شرکای جنسی فعلی و گذشته ی خود مضطرب خواهید شد.

علائم اولیه ی بیماری (پیش نشان):۵۰ درصد مردم پیش از عود بیماری (قبل از بروز تاول ها) علائم خفیفی را تجربه می کنند. به اینها علائم اولیه (پیش نشان) می گویند. خارش، مور مور شدن یا درد ناحیه ی باسن، ران‌ و لگن برخی از نشانه های اولیه ی بیماری است. تواتر و شدت بازگشت این بیماری بعد از سال اول کمتر می شود.

تشخیص تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)

پزشکان تب‌خال دستگاه تناسلی را با توجه به شرح حال پزشکی، نشانه ها و علائمی که بیمار تجربه می کند، تشخیص می دهند. تشخیص این بیماری از بیماری های عفونی دیگری که با رابطه ی جنسی منتقل می شوند، بسیار مهم است.

زخم های ناحیه ی تناسلی، سیفلیس و شانکروئید (آتشک) از بیماری های عفونی دیگری هستند که ممکن است با تب خال تناسلی اشتباه گرفته شوند.

برای تشخیص این نوع از تبخال باید چندین آزمایش انجام گیرد. معمولاً این آزمایش ها وجود عفونت و نوع ویروس (نوع ۱ و ۲ (HSV-1,HSV-2)) را مشخص می کنند. انتخاب نوع آزمایش ها به علائم، زخم و تاول هایی بستگی دارد که در زمان مراجعه به پزشک دیده می شوند.

پیشگیری از تبخال تناسلی

همه ی افرادی که رابطه ی جنسی دارند، در معرض ابتلا به این نوع از تبخال (هرپس ژنیتال) هستند. صحبت کردن درباره‌ی هرپس تناسلی ممکن است با ناراحتی و شرم همراه باشد.

شرکای جنسی باید از احتمال انتقال ویروس تبخال از طریق رابطه ی جنسی آگاه باشند. انجام دادن آزمایش های منظم برای تشخیص بیماری هایی که از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می شوند، ضروری است. به‌ویژه برای افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند. بعد از اینکه مشخص شد به هرپس تناسلی مبتلا شده اید، هنوز هم می توانید رابطه ی جنسی سالم و ایمنی داشته باشید. البته، باید احتیاط لازم را رعایت کنید.

وقتی فقط یکی از دو طرف رابطه ی جنسی به ویروس آلوده است، استفاده از کاندوم لاتکسی در هر بار رابطه ی جنسی، احتمال انتقال ویروس هرپس را کاهش می دهد. هرچه استفاده از کاندوم لاتکس بیشتر باشد، احتمال انتقال ویروس کمتر می شود. حتی، وقتی کسی هیچ زخم یا ضایعه ی پوستی ندارد، استفاده از کاندوم ضروری است.
هنگامی که تبخال دستگاه تناسلی ایجاد شد، نباید رابطه ی جنسی داشته باشید. افزون بر این، زمانی که زخم ها و ضایعات تبخال روی لب یا اطراف دهانتان باشد، لازم است به طور جدی از رابطه ی جنسی دهانی بپرهیزید. زیرا کسی که تبخال لب دارد ممکن است با رابطه ی جنسی دهانی به شریک جنسی‌ خود، تبخال تناسلی منتقل کند.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا