بهداشت و درمان

دندانپزشکی کودکان، خدمات و ویژگی های دکتر متخصص دندانپزشک کودک حرفه ای

دندانپزشک کودک

اهمیت سلامت دندان کودکان برای والدین بسیار مهم است و با مراجعه به دندانپزشکی های متخصص اطفال از آسیب های روحی و جسمی به کودک پیشگیری می کنند.

دندان عضو مهم بدن است که در طول عمر از کودکی تا بزرگسالی همواره  کمک به سلامتی و زیبایی فرد می کند و باید از سنین کم با آموزش صحیح و کنترل سلامت دندان شیری، تغذیه مناسب، رعایت بهداشت و مراقبت درست دهان و دندان به حفظ سلامتی و دوری از خراب شدن آن بپردازیم. بنابراین اگر در کودکی دندان های سالمی داشته باشیم می تواند در بزرگسالی نیز تاثیرگذار در سلامت دندان و بدن باشد، در واقع پوسیدگی دندان کودک نه مثل سرماخوردگی خود به‌ خود خوب می‌شود و نه مانند عفونت گوش با یک دوره ساده آنتی‌بیوتیک درمان می‌گردد.

دندانپزشک متخصص کودک

متخصص دندانپزشک اطفال علاوه بر دوره های شش ساله دندانپزشکی عمومی، باید سه سال دوره رزیدنتی دندانپزشکی نوزاد، کودک و نوجوان با نیازهای دهانی و دندانی خاص را گذرانده باشد. دندانپزشکی کودکان رشته‌ ای مبتنی بر روانشناسی است روش‌های کنترل رفتاری متفاوتی برای درمان دندان‌ های کودکان وجود دارد که شامل طیف وسیعی از روش‌ ها مانند صحبت با کودک تا روش‌ های آرامبخشی با داروها و بیهوشی عمومی است. دندانپزشک اطفال خوب باید برحسب وضعیت سنی و روحی کودک روش مناسبی ارتباطی با کودک که از روان در حال تکامل کودک محافظت نماید را انتخاب نموده و به والدین توضیح دهد. متخصص دندانپزشک کودک علاوه بر درمان هایی که طبق روال عادی در دندانپزشکی ها ارائه می شود باید مهارت هایی را آموزش دیده باشد تا معاینه دندانپزشکی کودکان هم برای کودک و هم برای خود آسانتر شود. ضمنا علاوه بر کودکان معمولی، کودک بی قرار، کودک با اختلال نقص توجه یا بیش فعال و بعضی از افراد کم توان فیزیکی و افراد با سندروم داون هستند نیز از مشتریان این متخصصان اطفال قرار می گیرند. ترس از دندانپزشکی، درک درد کودک، رفتار تیم دندانپزشکی، مدیریت زمان نیز از موارد مهمی است که دندانپزشکی های کودکان با توجه به آنها و بکار گرفتن امکانات و تجهیزاتی در این زمینه، آسیب های روانی کودک را کاهش می دهند.

مواردی از خدمات دندانپزشکی و تاثیر آگاهی والدین بر سلامت دندان کودک

  • معاینه دهانی نوزادان که شامل ارزیابی خطر برای پوسیدگی دندانی در مادر و کودک است
  • مراقبت دندانی پیشگیری‌ کننده که شامل تمیز کردن و درمان با فلوراید و توصیه‌ های رژیمی و تغذیه‌ ای است
  • مشاوره در مورد عاداتی مانند مکیدن پستانک و انگشت شست
  • ارزیابی و درمان زودهنگام برای صاف کردن دندان‌ ها و تصحیح مشکلات ارتودنسی
  • ترمیم پوسیدگی و مشکلات دندانی
  • مدیریت بیماری‌ های لثه و مشکلاتی مانند زخم، فرنولوم کوتاه و بیماری‌های مخاطی و پریودنتال
  • مراقبت از آسیب‌ های دندانی مانند شکستگی، جابجایی و یا دندان‌ های کنده شده
  • درمان مشکلات دهان و دندان ناشی از بیماری‌ هایی از قبیل دیابت، نقایص مادرزادی قلبی، آسم، تب یونجه و…

دندان های شیری و نگهداری از آن

این تصور که دندان شیری برای خراب شدن است و باید خراب شود و بیفتد تا جای آن دندان اصلی دربیاید وجود دارد که البته گاهی با پوسیدگی و خرابی و در نتیجه مشکلاتی که برای کودک به وجود می آورد که در صورت رها شدن به حال خود و رعایت نکردن بهداشت دندان های شیری موجب مشکلاتی بزرگتری در آینده خواهد بود.در واقع وقتی دندان شیری کشیده می شود دندانهای دیگر به سمت فضای خالی ایجاد شده حرکت می کنند و این امر موجب می شود دندان دائمی قادر به رویش در مسیر صحیح خود نباشد و همین بی نظمی و حرکت دندان ها موجب رویش نامنظم دندان های دائمی می شود. 

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

برو بالا