پزشک عمومی و جراح عمومی

پیشگیری و درمان آنفولانزا

بیماری آنفولانزا با نام های A B C شایع است که با شروع فصل سرما ابتلای افراد به آن ها چندین برابر می شود.

آنفولانزا و انواع آن
بعضی مواقع پیش آمده است که در بدن خود احساس درد شدید همراه با تب داشته باشیم به همین جهت به پزشک مراجعه می کنیم و تشخیص پزشک مبتلا شدن به آنفولانزا است. آنفولانزا بیماری واگیرداری است که از طریق ویروس آر ان ای منتقل می شود و تاثیر بسیار بالایی در پرندگان و پستانداران دارد. این بیماری موجب ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی می شود و سردرد ناگهانی همراه با درد ماهیچه را نیز با خود به همراه دارد. سه نوع بیماری آنفولانزا با نام های A B C شایع است که با شروع فصل سرما ابتلای افراد به آن ها چندین برابر می شود. آنفولانزا از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم نیز می تواند انتقال پیدا کند به همین جهت افراد مبتلا به بیماری باید توجه ویژه ای به سلامت خود و دیگران در دوران بیماری داشته باشند.

راه های پیشگیری از آنفولانزا
بسیاری از افراد برای جلوگیری از مبتلا شدن به آنفولانزا اقدام به تزریق واکسن آنفولانزا می کنند تا بتوانند از این طریق در فصول سرد سال به این بیماری مبتلا نشوند. از دیگر عواملی که می تواند از مبتلا شدن به بیماری آنفولانزا جلوگیری کند می تواند شامل:

رعایت بهداشت و شستشوی مرتب دست ها
مراقب عطسه و سرفه ی خود و دیگران بودن
دوری از مراکز شلوغ و پر ازدهام
استفاده از وسایل شخصی خود و عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران مانند قاشق، لیوان و … باشد.


علائم آنفولانزا
آنفولانزا از جمله بیماری هایی است که شباهت بسیاری به سرماخوردگی دارد به همین جهت افراد مبتلا به ویروس آنفولانزا در ابتدا تصور سرماخوردگی را در بدن خود دارند ولی با گذر زمان شاهد علائم شدیدتری در بدن خود می شوند که نیاز به مراجعه به پزشک را حتمی می کند. در ادامه شما را با علائم این بیماری بیشتر آشنا می کنیم:

بروز دردهای عضلانی شدید
سردرد شدید
تب و لرز بالای 38 درجه
احساس کسلی و بی حالی
سرفه
کاهش اشتها
اسهال و شکم درد
احساس گلودرد
آبریزش بینی
تهوع و استفراغ


تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی
آنفولانزا و سرماخوردگی از جمله بیماری هایی هستند که در ابتدای امر شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و تا بروز علائم شدیدتر نمی توان به راحتی تشخیص درستی از بیماری داشت. افراد مبتلا به آنفولانزا علائم مشابهی چون تب، سردرد، آبریزش بینی دارند، که تمامی این موارد در سرماخوردگی نیز دیده می شود و در صورتی که این علائم شکل شدید تری به خود بگیرند و بیمار دچار تب شدید، دردهای عضلانی شدید شود می توان تشخیص به مبتلا شدن به ویروس آنفولانزا را داد.

درمان آنفولانزا
برای درمان آنفولانزا در ابتدا بهتر است بعد از بروز هرگونه علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنید و بعد از درمان های اولیه اقدام به استراحت کامل نمایید. از دیگر نکاتی که باید در هنگام بروز آنفولانزا آن را رعایت نمایید، پوشاندن دهان و بینی خود توسط دستمال و یا ماسک است تا از شیوع بیماری به دیگر افراد جلوگیری شود. از دیگر مواردی که در هنگام مبتلا شدن به آنفولانزا باید به آن توجه ویژه کرد استفاده از مواد غذایی مناسب مانند میوه ها و سبزیجات است که می تواند در رشد روند بهبودی تاثیر بسزایی داشته باشد.

واکسن آنفولانزا
از جمله واکسن های درمانی که در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است واکسن آنفولانزا است که حاوی فرم غیر فعال شده ویروس آنفولانزاست که بعد از تزریق به بدن اقدام به ساخت آنتی بادی می کند تا بدن را در برابر مقابله با ویروس مقاوم سازد. با تزریق واکسن آنفولانزا می توانید احتمال ابتلا به بیماری را تا حد زیادی کاهش دهید و خطر بستری شدن کودکان و بزرگسالان را در زمان بروز بیماری دهید و از بروز حوادث جدی پزشکی نیز جلوگیری نمایید. بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا قبل از شروع فصل گردش ویروس آنفولانزا که می تواند از اواسط شهریور تا اواسط مهر ماه باشد. از عوارض واکسن آنفولانزا نیز می توانیم به سردرد، تعرق، درد عضلات، بی حالی و غیره اشاره کرد که نمونه ای از علائم آنفولانزای خفیف می تواند باشد.

پیشگیری و درمان آنفولانزا
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا