بهداشت و درمان

راهنمای انتخاب سمعک داخل گوشی از کلینیک سمعک برتر

راهنمای انتخاب سمعک

به افرادی که زیاد عرق می کنند، دچار عفونت گوش می شوند و کسانی که پرده گوششان پاره شده است استفاده از سمعک داخل گوشی توصیه نمی شود.

عده ای از کسانی که از سمعک استفاده می کنند، از ظاهر شان راضی نیستند. نوعی سمعک به بازار عرضه شده که داخل گوش قرار می گیرد و از نظر اندازه بسیار کوچک تر از سمعک های معمولی است. این نوع سمعک ها از نظر زیبایی ظاهری بسیار جلو تر از سمعک هایی هستند که پشت گوش قرار می گرفتند. سمعک های داخل گوشی برای همه نوع کم شنوایی تجویز می شوند. این نوع سمعک ها برای افرادی با کم شنوایی ملایم تا متوسط رو به شدید هم می توانند استفاده کنند.

سمعک های کانال نامرئی

این نوع سمعک بعد از سمعک های داخل گوشی به بازار عرضه شدند. این نوع سمعک ها به گونه ای طراحی شده اند که کاملا در گوش شما قرار می گیرد و تقریبا در دید نیستند.

نحوه ی استفاده از سمعک های داخل گوش

قبل تر گفتیم که سمعک داخل گوش از ظرافت بالایی برخوردار است. شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که این سمعک کوچک را بیمار چگونه استفاده می کند. در انتهای این سمعک های داخل گوشی، یک هندل بسیار ظریف و مویی تعبیه شده که بیمار به آسانی می تواند آن را بیرون بیاورد یا داخل گوش خود قرار دهد.

بهترین سمعک داخل گوشی

نوعی از سمعک های داخل گوشی را با قالب گیری از مجرای گوش می سازند. این نوع سمعک سمعک هیا نامرئی داخل کانال یا ICC نام دارند که افت شنوایی فرد از ملایم تا متوسط را در بزرگسالان بهبود می بخشد.
بهترین نوع سمعک داخل گوشی را با راهنمایی گرفتن از متخصصین کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر می توانید تهیه کنید. این کلینیک بهترین سمعک ها را با کیفیت عالی و با قیمتی منصفانه به فروش می رسانند.

سمعک های CIC

این نوع سمعک ها در رده ی سمعک های داخل گوشی و سفارشی قرار می گیرد. این نوع سمعک کاملا داخل گوش قرار می گیرد و برای کسانی که ظاهر سمعک برایشان اهمیت ویژه ای دارد تجویز می شود.

سمعک های ITC

در بخش پایینی لاله ی گوش قرار می گیرند. استفاده از آن ها عموما راحت است  و می توانند ویژگی های بیشتری از جمله میکروفن جهت دار را داشته باشند. عمر باتری این نوع سمعک داخل گوشی طولانی تر است و مناسب کم شنوایی ملایم تا شدید است.

سمعک های داخل گوشی چه برتری نسبت به دیگر سمعک ها دارند؟

این نوع سمعک با تکنولوژی که در آن به کار رفته مشخصات کمتری نسبت سمعک های پشت گوشی دارند و برای همه نوع کم شنوایی مناسب است. یکی از مزیت های قابل توجه سمعک های داخل گوشی، قرار گرفتن میکروفن در قسمتی است که داخل گوش قرار می گیرد. این موضوع کیفیت صحبت های تلفنی را برای افراد کم شنوا ارتقا می دهد.
قرار گرفتن میکروفن در داخل گوش همچنین باعث حفظ آکوستیک های طبیعی ارائه شده توسط لاله گوش می شود. در نهایت صدا هایی که از پشت و چلو دریافت می شود به درستی جهت یابی می شوند.

معایب و محدودیت های سمعک داخل گوشی

درست است که ظرافت این نوع سمعک ها طرفدار زیادی دارد اما ظرافت سازندگان را با محدودیت هایی مواجه کرده است. به عنوان مثال میکروفن جهت دار و قابلیت بلوتوث را از این نوع سمعک ها حذف کرده اند.
حضور در جاهایی که صدای پس زمینه زیادی دارد برای افراد کم شنوا دشوار است. نوعی میکروفن برای سمعک ها طراحی شد به نام directional microphone که گفتار را برای افراد کم شنوا در این مکان ها سهولت بخشید. این نوع میکروفن ها برای سمعک های پشت گوشی استفاده شد اما این قطعه را نمی توان در سمعک های داخل گوشی استفاده کرد.
باتری این سمعک ها نسبت به باتری سمعک های پشت گوشی کوچک تر بوده و طول عمر کمتری دارند. به دلیل اندازه کوچک باتری تعویض شان نیز دشوار تر است.

سمعک داخل گوشی برای چه کسانی قابل استفاده نیست؟

رسیور این سمعک ها داخل گوش قرار می گیرد و بر اثر رطوبت گوش احتمال خرابی آن بالاست. به افرادی که زیاد عرق می کنند، دچار عفونت گوش می شوند و کسانی که پرده گوششان پاره شده است استفاده از سمعک داخل گوشی توصیه نمی شود. چون کاملا داخل گوش قرار می گیرد مجرای گوش را مسدود می کند و احتمال تشدید عفونت وجود دارد.
همچنین تعویض باتری سمعک داخل گوشی برای افراد مسن دقت و حوصله زیادی می طلبد و ممکن است با مشکل مواجه شوند.

چرا متخصصین سمعک داخل گوشی را برای کودکان تجویز نمی کنند؟

انتخاب سمعک کودکان باید با حساسیت بیشتری انجام شود. گوش کودکان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است این موضوع جای گذاری سمعک داخل گوشی را دشوار می کند.
با رشد کودکان اندازه گوش آن ها تغییر می کند و با هر تغییری در اندازه گوش پوسته ی سمعک باید پوسته ی آن عوض شود. این کاری هزینه بر است. اما از 8 تا 10 سالگی اندازه گوش تقریبا ثابت می ماند و می توانند در صورت تمایل از سمعک داخل گوش استفاده کنند.
پوسته ی این نوع سمعک ها از پلاستیک سخت ساخته شده است. در صورت بروز هر گونه مشکلی که باعث شکستگی سمعک بشود ممکن است خرده های پلاستیک به گوش کودک آسیب جدی بزند.
امکان دارد کودک سمعک داخل گوشی را ببلعد و همچنین به دلیل کوچک بودن آن تشخیص خاموش یا روشن بودنش برای والدین و معلمان سخت است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

برو بالا