زیبایی و مرتب بودن دندان ها از قدیم مورد توجه همه اقوام بوده است. به هم فشرده شدن و بیرون زدگی دندان ها در ظاهر و عملکرد افراد تاثیرگذار است و در سلامت عمومی نیز نقش دارد. با معاینه پزشک متخصص این حوزه می توان از نیاز به ارتودنسی دندان آگاهی پیدا کرد، حتی اگر در ظاهرهم دندان ها صاف باشند ممکن است در شکل و نوع فک مشکلاتی باشد که ضرورت انجام آن تنها توسط تشخیص دندانپزشک ارتودنسی انجام می شود. برخی از کلینیک های دندانپزشکی تهران با حضور دندانپزشک ارتودنسی خدمات کاملی در این رشته ارائه می دهند که قیمت های مناسب تری نسبت به مطب ها دارند.

ارتودنسی کودکان، اصولا مشکلات فک و دندان به علت زود افتادن دندان شیری، تصادف، مکیدن انگشت شصت یا مشکلات ارثی چون انحراف فک به عقب یا جلو است. با شروع ارتودنسی کودکان از درمان های پیچیده در آینده پیشگیری می کنید و طول دوره درمان نیز کوتاه می شود. حتی در برخی از موارد با مرتب شدن دندان و تناسب فکین، افزایش اعتماد به نفس نیز بوجود می آید.

مدت زمان ارتودنسی، دوره درمان چند ماهه یا چند ساله است که بصورت منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و تحت درمان قرار می گیرند، البته به طور کلی درمان بزرگسالان نسبت به کودکان و نوجوانان زمان بیشتری می برد.

از مزایای ارتودنسی می توان به مرتب و ردیف بودن دندان ها، تکلم واضح و رسا، راحت تر تمیز کردن دندان ها و مهمتر از همه افزایش کیفیت زندگی و داشتن لبخند زیباتر اشاره کرد که این روزها بسیار پرطرفدار است.

از عمده ترین عوارض ارتودنسی دندان درد و ناراحتی از فشار ناشی از دندانها است که ممکن است در روز اول مراجعه های منظم ماهیانه یا هفتگی برای شخص بوجود آید. تشکیل پلاک پشت دندان ها و دستگاه ها نیز با مرتب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باعث می شود از ایجاد آنها کاسته شود. زخم شدن دهان از عوارضی است که ممکن است در افراد با ارتودنسی ثابت لینگوال (پشت دندانی) پیش آید. حساسیت و آلرژی به فلزات یا جنس های دیگر براکت ها است که از نادرترین عوارض است که مشاوره و صحبت با متخصص ارتودنسی می تواند جایگزین دیگری داشته باش، که صد البته در صورتی که متخصص ارتودنسی با تجربه باشد آسیبی به دهان و دندان وارد نخواهد شد.

بهداشت و مراقبت دندانهای ارتودنسی شده، استفاده از مسواک و نخ دندان در هر وعده غذایی از اعمالی است که در صورت انجام ندادن آسیب های جبران ناپذیری به دندان ها وارد می کند. مسواک زدن افرادی که ارتودنسی انجام می دهند می بایست طولانی تر باشد تا به خوبی تمیز شود. علاوه بر بهداشت دندان ها مراقبت از براکت و سیم کشی های ارتودنسی نیز از وظایفی است که افراد تحت درمان از آن آگاه هستند و از جویدن غذاهای سخت، آدامس و انواع مغز یا یخ خودداری می کنند.

ارتودنسی دندان، مزایا و معایب آن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

برو بالا