دندانپزشک

ارتودنسی دندان و انواع آن

ارتودنسی از تخصصی ترین و مدرن ترین بخش های دندان پزشکی است که با استفاده از روش های مختلف به درمان ناصافی ها و مشکلات دندان و دهان می پردازند.

ارتودنسی دندان از تخصصی ترین و مدرن ترین بخش های دندان پزشکی است که امروزه شاهد پیشرفت های چشمگیری در این حوزه هستیم تا از این طریق علاوه بر رفع مشکلاتی چون تمیز کردن، صحبت کردن و جویدن، لبخند زیبا را هم به مشتریان هدیه دهیم. همانطور که پزشکان می گویند سن ارتودنسی اهمیتی ندارد و از سن 7 سالگی تا بزرگسالی می توان درمان کج و نامرتب بودن دندان ها و دهان را شروع کرد.

انسانها از قرن ها پیش در پی دندانهای مرتب و ردیف بوده اند که اجساد مومیایی شده نشان از همین تاریخچه دارند. دندانپزشکی در آن دوره از شیوه هایی مانند لحیم کاری بر روی بند برای کمک به چرخش دندان استفاده می شد یا با سوراخ کردن دندانهای افتاده و سیم کشی در کنار دندان های دیگر قرار می گرفت. اما اساس تحولات ارتودنسی مربوط به حدود سالهای 1700 میلادی است. در ابتدا اتصالات ارتودنسی به صورت حقله هایی دور دندانها قرار می گرفت که با گذر زمان طولانی باندینگ مستقیم براکت به دندانها اختراع شد و علت زمان طولانی این شکل از ارتودنسی فرمولاسیون ماده چسباننده است که بین دندان و براکت قرار می گیرد، و در سلامت دندان نقش اساسی و مهمی دارد.

انواع روش های ارتودنسی دندان که برای بیماران استفاده می شود با استفاده از آخرین فناوری ها در مطب و کلینیک های دندانپزشکی ارائه می شود. دندانپزشک راه حل های متفاوتی به مشتریان پیشنهاد می دهند که با توجه به شرایط سنی، روحی و شدت نامرتب بودن دندان، شخص می تواند یکی از آنها را برای درمان دندان های ناصاف خود در نظر بگیرد.

سیم کشی دندان یا براکت به صورت متحرک و ثابت انجام می شود که انواع آن با نام های: ارتودنسی فلزی سنتی(جنس سرامیک، پلاستیک یا ترکیبی از هر دو)، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی دیمون(هزینه، زمان، پول و رفت و آمد کمتری نیاز است)، قالب های نامرئی(قالب های پلاستیکی شفاف)، براکت های لینگوال(بر دیواره پشتی دندان قرار می گیرد)، است.

تمامی این روش ها با توجه به نیاز شخص انجام می شود، به طور مثال اگرفردی فضای کافی در فک نداشته باشد با کشیدن دندان یا استفاده از گسترش دهنده های پالاتال دندان ها را اصلاح می کنند. در خصوص اصلاح ناهنجاری های اضافی نیز با وسیله فورسوس که یک فنر نرم است و داخل گونه قرار می گیرد و متصل می شود تا فک بالا و پایین را در موقعیت درست قرار دهد.

ارتودنسی دندان و انواع آن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

برو بالا